Kümme augustipäeva Euroopa kõige tundmatumas riigis

Möödunud suve lõpus käisid AEGEE-Tartu liikmed Hanna Marrandi ja Ellen Leib Moldovas suveülikoolis. Miks suveülikoolis üldse osaleda ja milliseid meeldejäävaid kogemusi see pakub, kirjutab Hanna allolevas blogipostituses. Hannat küsitlesid Liisa Õunpuu ja Renata Kiilberg.

 

Mitmel AEGEE välisüritusel oled varem käinud? Miks otsustasid suveülikooli minna?

Olen käinud päris mitmel AEGEE välisüritusel (sain kokku lugedes 9-10, sõltub, kuidas välisüritust täpselt defineerida). Olen olnud liige 3,5 aastat ja selle aja jooksul külastanud tänu AEGEE-le Itaaliat, Türgit, Belgiat, Hollandit, Ungarit, Soomet, Lätit, Hispaaniat, Moldovat, Ukrainat, Saksamaad, Tšehhit ja Austriat ning mõnda neist riikidest ka mitu korda.

Moldovasse suveülikooli kandideerisin eelkõige sellepärast, et see tundus riik, millest keegi eriti midagi ei tea ja mu tutvusringkonnast polnud ka peaaegu keegi seal käinud. Suveülikoolis osalemine on turvaline viis uut sihtkohta näha, sest kohalikud hoolitsevad programmi eest, annavad näpunäiteid ja nii saab n-ö eksootilist riiki kogeda peaaegu kohalike silmade kaudu. Mind kõnetas ka kunstiteema, millele suveülikool keskenduma pidi, kuigi sellega me lõpuks eriti ei tegelenudki. Riiki nägime see-eest väga palju, sõitsime väikebussi ehk maršrutkaga peaaegu iga päev ringi ja jõudsime kohtadesse, kuhu lihtsalt turistina reisile minnes ilmselt ei satuks.

Ühe õhtu veetsime looduskaunis kohas jõe ääres telkides. Samal õhtul leidis aset ka European Night – tavaliselt iga AEGEE ürituse suurim pidu.

Kuidas selgitaksid suveülikooli 3 lausega inimesele, kes sellest veel palju ei tea?

Kõige lihtsamalt saab suveülikooli olemuse kokku võtta öeldes, et see on nagu suvelaager noortele täiskasvanutele. Ainult et korraldajad on ka meievanused noored ja tegevused on sageli mitmekesisemad (et mitte öelda ekstreemsemad). Suveülikooli minnes ole valmis unetuteks öödeks, lugematul hulgal kogemusteks ja üleüldiseks toimivaks kaoseks.

Milline on eredaim mälestus, mis sul esimesena suveülikoolist meenub? Miks just see?

Kümnepäevases kogemustevirvarris oli muidugi palju meeldejäävaid hetki. Üks suveülikooli erilisemaid mälestusi on kindlasti päev, mil meile korraldati traditsiooniline Moldova pulm. Sõitsime pealinnast umbes tunnise maršrutkasõidu kaugusele Lozova külla, kus meie kolmekümnepealist seltskonda võõrustas kohalik inglise keele õpetaja. Tema koduses väliköögis läks lahti tohutu pirukaküpsetamine. Saime kõik käed jahuseks ja üllatuslikult tulid lõpuks ahjust välja täiesti söödavad plăcinted! Seejärel võtsime enda seast loosiga pruutpaari, nende vanemad ja ristivanemad. Loosiga valitud inimesed said endale selga kohalikele kommetele vastavad pidurõivad. Tuppa oli kogu seltskonnale kaetud pikk laud. Kõik oleks olnud suurepärane, kui mõned tunnid enne Lozovasse jõudmist poleks meid viidud teeäärsesse Armeenia restorani lõunat sööma. Pulmapeo alguseks oli selge, et oleksime pidanud lõunased grillitud köögiviljad vahele jätma, kuna saime neist toidumürgituse. Seetõttu oligi nii, et kui osa seltskonnast tõstis laua ääres toosti või keerutas hiljem hoovis lõbusasti pulmatantse, jooksid teised tualeti vahet või istusid hapu näoga diivanil reas. Meeldejääv pulmapidu oli see igaljuhul, pooltele meist küll mitte väga lõbusatel põhjustel! Õnneks haigestusime suveülikooli paaril viimasel päeval, nii et midagi tegemata ega nägemata sellepärast eriti ei jäänud.

Meie jaoks korraldatud pulmapidu Lozova külakeses.

Kas ja kuidas suveülikoolis osalemine sind muutis? Või mida ägedat enda kohta õppisid?

Iga reis õpetab inimesele kõige rohkem tema enda kohta, aga ma ei oska öelda, kas suveülikool mind inimesena muutis. Pigem vormis mind veel rohkem iseendaks. Õppisin oma põhimõtetele kindlaks jääma ja materiaalselt vähesega toime tulema. Sain kinnitust, et olen vastupidav ning saan igas olukorras hakkama, kui vaja!

Kunstiteemalise suveülikooli tegelikult ainus kunstiline tegevus oli pikale valgele seinale Euroopa riikide sümbolite maalimine. Siin võite näha, mille me Eestit esindama valisime.

Millist nõu annaksid inimestele, kellel on tulevikus soov mõnes suveülikoolis kaasa lüüa?

Mõtle hoolega läbi, mida suveülikoolilt ootad: kas selleks on läbimõeldud programm ja kasulikud töötoad või tahad eelkõige teises riigis pidutseda ja uusi tutvuseid sõlmida. Mõnes riigis on rõhk esimesel (nt Saksamaa, Holland), teises riigis aga eelistatakse vabamat õhkkonda (tavaliselt Lõuna-Euroopas). Seega leiab suveülikoolide pikast nimekirjas midagi igale maitsele, tuleb lihtsalt teada, kuhu ja milleks sa minemas oled. Tee eeltööd: loe enne kandideerimist läbi suveülikooli kirjeldus ja vajadusel pea nõu mõne vanema AEGEE liikmega, kel on suveülikoolides käimise või nende korraldamise kogemust rohkem.

Kas on midagi, mida kahetsed?

Kahetsen, et mõnda eriti toredat suveülikoolis osalenud inimest tihedamini ei näe! Kahjuks on see AEGEE-elu paratamatus, et üritustel sõlmitud sõprussidemed on sageli pausil kuni järgmise välisürituseni, kus jälle kokku satutakse. Seda suurem on siis aga jällenägemisrõõm!

Stiilinäide kohalikust arhitektuurist.

Midagi, mida tahaksid lisada?

Kuigi Moldovat on nimetatud nii Euroopa kõige vähemkülastatud riigiks kui Euroopa kõige igavamaks riigiks, soovitan ma suveülikooli kogemuse põhjal eelarvamusi mitte tõena võtta ja koht ikka ise üle vaadata. See kehtib nii Moldovasse mineku kohta kui reisimise kohta üleüldiselt. Ja lisaks veel: inimesed kahetsevad enamasti neid asju, mida nad ei teinud, mitte neid, mida nad tegid. Kui on võimalus reisida, siis tuleb seda ära kasutada! AEGEE liikmetel neid võimalusi jagub.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga